Тема. Функції. Способи задання
функції.
Мета : сформувати
уявлення про функцію, навчити визначати область визначення та область
значень функції, ознайомити учнів зі способами задання функції.
Обладнання
: підручник,
відкидна дошка
Тип уроку:
засвоєння нових знань
Очікувані
результати :
Після уроку учні повинні:
мати уявлення про функцію,
аргумент, область визначення функції, область значень функції;
знати означення функції; способи
задання функції;
вміти знаходити область
визначення функції, заданої формулою
Хід
уроку
І.
Організаційний момент
Добрий
день, діти. Сідайте так, щоб усім було зручно. Перевірте чи все підготували до
уроку : зошит,
ручку, олівець, підручник.
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і мети уроку
Вступна бесіда вчителя про функцію, як одне з найважливіших понять
математики
Темою
сьогоднішнього уроку є функція та способи задання функції. Мета нашого уроку –
сформувати поняття функції, області визначення та області значень, навчитися
визначати область визначення та область значень функції та вміти задавати
функцію різними способами. Бо функція – є одне з найважливіших понять
математики, вона дає можливість досліджувати і моделювати не тільки стани, а й
процеси. Дослідження процесів і явищ за допомогою функцій – один з основних
методів сучасної науки. Ви вивчатимете функції у всіх наступних класах і у
вищих навчальних закладах.
ІІІ. Здобуття
нових знань
1.
Виклад
нового матеріалу ( у формі бесіди)
Спробуємо
відповісти на питання : ” Що таке функція? ”
Я наведу такі приклади.
1) Площа квадрата S залежить від довжини
його сторони a. Тобто кожному значенню довжини сторони квадрата відповідає єдине значення
його площі;
2) кожному значенню радіуса кола r відповідає
єдине значення його діаметра d.
3)кожному значенню змінної x відповідає
єдине значення виразу y = 2x - 1 .
Такі відповідності називають
функціональними відповідностями, або просто функціями.
У
розглянутих прикладах ідеться про зв'язок між двома змінними : між a і S, r і d, x і y. Змінну, значення якої вибирають
довільно, називають незалежною змінною, або аргументом. Змінну, яка залежить
від аргументу, називають залежною змінною, або функцією.
Спробуйте
вказати у наведених мною прикладах аргумент та функцію.
( учні
дають відповіді )
1) a – аргумент, S – функція
2)
r – аргумент, d – функція
3)
x – аргумент, y – функція
2.
Робота з
підручником. Метод роботи в парах
Прийом «Своя опора»
Учні працюють парами (допомагають один
одному).
У § 21 підручника [Бевз Г. П., Бевз В. Г. Алгебра:
Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Зодіак – ЕКО, 2007. – 304 с.:
іл.] знайдіть відповіді на запитання та складіть власний опорний конспект
нового матеріалу:
-
що таке
область визначення функції (D)
-
що таке
область значень функції (Е)
/відповіді зачитують вголос/
У
наведених вище прикладах назвіть область визначення та область значень функції:
1)
о.в.: а > 0 ( всі додатні значення)
о.зн.: S > 0 (всі додатні значення)
2) о.в.: r > 0 ( всі
додатні значення)
о.зн.:
d > 0 (всі додатні
значення)
3) о.в.: x
R ( всі
дійсні числа )
о.зн.: y
R ( всі дійсні числа)
Наступне питання:
- Як задати
функцію?
Можливі такі способи :
-
формулою
1) S =
; 2) d=2r; 3) y=2x-1
-
таблицею
а
|
2
|
3
|
4
|
5
|
S
|
4
|
9
|
16
|
25
|
- словесно
Наприклад, значення функції в 5 разів
більші від значень аргументу.
-
графіком.
Такий спосіб задання функції ми розглядатимемо на
наступному уроці.
ІV. Осмислення
нових знань
Розв’язування тренувальних вправ
@ Вправа
861. Функцію задано формулою у = 2х + 5.
Знайдіть значення функції, коли х =
1; 0; -3; 7; 1000
у(1) =
2×1+5 = 7
у(0) = 2×0+5 = 5
у(-3) = 2×(-3)+5 = -1
у(7) = 2×7+5 = 19
у(1000) = 2×1000+5 = 2005
Один із учнів зачитує знайдені значення функції
@ Вправа
866 (письмово
на дошці під керівництвом вчителя)
Функцію задано формулою у = 2 х/3.
При якому значенні аргументу значення
функції дорівнює 20 ?
у =2 х/3. у
= 20, х - ?
20 = 2 х/3.
х = 30
Відповідь:
30
@ Вправа на
встановлення відповідності
З’єднайте функцію, задану формулою, з її областю
визначення
у = 5х
+ 3 всі дійсні числа, крім -5
у = (3х+1)/(х-2)
А тепер зробимо висновок про те, як
знайти область визначення функції, заданої формулою.
Я почну, а ви продовжіть речення:
- якщо функція задана многочленом, то її областю
визначення є … (множина всіх дійсних чисел)
- якщо функція задана у
вигляді дробу, який містить аргумент у знаменнику, то її областю визначення є …(всі дійсні числа, крім тих при яких
знаменник дорівнює 0)
V. Закріплення вивченого матеріалу
@ Вправа 886 (самостійно)
Знайдіть область визначення функції,
заданої формулою.
Вчитель
вибірково перевіряє виконання вправи в окремих учнів
@ Вправа
890*
-1,
якщо х≤-1
Заповніть таблицю для даної функції у = í2х
, якщо х>-1
Х
|
-3
|
-2
|
-1
|
0
|
1
|
2
|
3
|
У
|
|
VІ. Підсумок уроку
Метод
«Мікрофон». Запитання до класу:
-
Що таке функція?
-
Назвіть
приклади функціональних залежностей.
-
Які способи
задання функції ви знаєте?
-
Що таке
область визначення функції?
-
Що таке
область значень функції?
VІІ. Домашнє завдання
§ 21, № 862, 885, 875 (а), 876 (а)
Немає коментарів:
Дописати коментар