Тема.     Омар Хайям —  видатний
поет і математик мусульманського Ренесансу 
Навчальна мета: 
×         
розширити кругозір учнів про
життя та творчість Омара Хайями, його математичні відкриття; 
×         
систематизувати   набуті
знання про розв'язування лінійних та квадратних рівнянь, їх видів; 
×         
вдосконалювати навички розв’язування рівнянь, що
зводяться до квадратних;
×         
формувати вміння 
застосовувати теорему Вієта та формули коренів квадратного рівняння до розв’язування
рівнянь з параметрами.
Розвиваюча мета:
×         
розвивати творчу уяву, майстерність читання чотиривіршів
(рубаї);
×         
розвивати в учнів вміння творчо переносити набуті знання
та навички в нові ситуації;
×         
сприяти поглибленню та розширенню знань учнів, діапазону
їх практичного застосування;
×         
домогтися переосмислення учнями значення даної теми.
Виховна мета:
×         
виховувати працелюбність, інтерес  до математичних та гуманітарних наук.
Обладнання: магнітофон, кодоскоп, портрет Омара
Хайяма.
Тип уроку: формування вмінь та навичок
Форма проведення: інтегрований урок математики і зарубіжної
літератури
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів та повідомлення теми і мети  уроку
Учитель математики. Сьогодні ми з вами познайомимося з людиною,
яка поєднала в собі те, що здається непоєднуваним — поезію і математику. Ім'я
цієї людини — Омар Хайям. Традиційно людей поділяють на фізиків і ліриків. Омар
Хайям займався наукою і поезією з однаковим ентузіазмом. За свого життя він
був більше ученим, ніж поетом, і вірші свої писав на полях наукових праць, але
в наш час відомий, перш за все, як видатний поет. Саме тому ми проведемо не
зовсім звичайний урок алгебри: поєднаємо математику із літературою. 
Зверніть увагу на епіграф, написаний на дошці:
Я тільки й знаю, що знання шукаю, 
В найглибші таємниці проникаю. 
Я думаю вже сімдесят два роки — 
І бачу, що нічого я не знаю.
(Читання епіграфа, коментарі).
- Яка, на ваш погляд,
головна думка цього чотиривірша? (вічний пошук знання, істини). 
ІІ. Застосування знань учнів із зарубіжної літератури про літературну
творчість Омара Хайяма
Учитель.  Сьогодні на наш урок в якості консультанта
запрошено вчителя зарубіжної літератури, який оцінюватиме ваші відповіді. Адже з
поезією Хайяма ви вже ознайомились на уроках зарубіжної літератури. А тому
зможете дати відповіді на запитання.
1.      Запитання до класу. Технологія «Мозковий
штурм»
-         
Які ідеали поет утверджує у
своїх чотиривіршах? Які з них Вам найзрозуміліші, найближчі?
На екран
проектуються  чотиривірші.
                             Кульгава
старість, юність бистронога —
Все товпиться до
вічного порога.
Недовго світом
тішаться живі:
Всі підем геть, у всіх — одна дорога.  
(Гуманістичність).
                  Всі таємниці
пильно зберігай,
                  Щоб не дізнався
нелюд і шахрай. 
                  І зваж: як з іншими ти поведешся, 
                 Того
від інших і собі чекай. 
(Виховання
моральності, чесності, справедливості).
                         Чи довго житиму серед облуди, 
                          Про хліб і спокій дбатиму, як люди? 
                          Налий вина! Хто зна, чи встигну витхнуть 
                         Я те повітря, що набрав у груди 
(Життєлюбність ).
2.     
Повідомлення
учнів про життя і творчість Омара Хайяма
Звучить східна мелодія (магнітофон).
1 учень. Омар Хайям народився 18 травня 1048 р. в м. Нішапурі
— одному з культурних центрів стародавнього Ірану. Дату його народ
 
  
 
  ження
змогли встановити порівняно недавно, розшифрувавши його гороскоп. Припускають,
що гороскоп міг бути складений самим поетом, який захоплювався астрологією.
Роки навчання і мандрувань поета проходили в різних містах Хорасану і
Мавераннарху — Нішапурі, Самарканді, Бухарі, Гераті, Ісфахані. Давній Схід знав
Омара Хайяма, передусім, як видатного вченого. Слава про його дивовижні знання
розповсюдилась по всій Середній Азії. Він був видатним математиком, фізиком,
астрономом, філософом — справжнім енциклопедистом свого часу. «Іма Хорасану»,
«Вчений муж століття», «Доказ істини», «Знавець грецької науки», «Цар
філософії Сходу і Заходу» — ось такий, далеко не повний перелік почесних
титулів Омара Хайяма в зоряні часи його слави. У філософії Хайям вважав себе послідовником
Ібн Сіни (Авіцени), модель Всесвіту якого з «Книги зцілення» була сприйнята
західноєвропейськими схоластами і відтворена у «Божественій комедії» Данте
Аліг'єрі.
       2 учень. Омар Хайям
відшліфував форму чотиривірша, як дорого цінний камінь, визначаючи внутрішні
закони рубаї. Кожний чотиривірш поета — це маленька поема. Девізом творчості
Омара Хайяма можуть бути слова: «Хай живе Життя!» Яким воно буде після смерті
— невідомо нікому, — стверджує поет. Усі помремо, розсиплемося в порох,
перетворимося в глину, але воістину мудрий той, хто прожив свій медовий вік за
високими законами доброти, любові і людяності.
Боюсь, що більше
ми не вернемось додому, 
Ні з ким не
стрінемось у обширі земному,
 Цю мить, що ти прожив, вважай своїм трофеєм, 
Бо що нас потім
жде, не дано знать нікому.
     3  учень. Приблизно у 25
років Омар Хайям написав свій перший
алгебраїчний трактат, який уславив його ім'я як ученого. У 1074 році
молодого поета і вченого запросили в Ісфахан керувати обсерваторією. Омарові Хайяму надали прекрасну можливість займатися наукою, а на поезію залишалися години відпочинку. Відомо, що поет писав свої чотиривірші на полях наукових праць. Збірки його віршів до цього часу не знайдені.
алгебраїчний трактат, який уславив його ім'я як ученого. У 1074 році
молодого поета і вченого запросили в Ісфахан керувати обсерваторією. Омарові Хайяму надали прекрасну можливість займатися наукою, а на поезію залишалися години відпочинку. Відомо, що поет писав свої чотиривірші на полях наукових праць. Збірки його віршів до цього часу не знайдені.
В обсерваторії в Ісфахані під опікою
візира Нізама аль-Мулка Хайям успішно проводив досліди, написав серйозні праці
з математики, фізики, на основі своїх астрономічних спостережень створив календар,
як запевнюють фахівці, точніший за сучасний. А ще хвилювали вченого паралельні
лінії. Ті самі, що стали основою всієї геометрії Евкліда. Чому паралельні
лінії ніколи не перетинаються? Чи справді ніколи — навіть у безкрайньому
просторі? А що є нескінченність? Сам того не підозрюючи, Омар Хайям близько
підійшов до вирішення проблеми, яку через багато століть після нього
розв'яжуть Любачевський і Ріман.
      4 учень. Омара Хайяма
неможливо уявити неупередженим ученим, який замкнувся у колі лише своїх
наукових інтересів. У віршах, а так воно, мабуть, було і в житті, ми бачимо
його у веселому оточенні друзів, на лоні природи. У нашій уяві постає образ
людини, яка з насолодою сприймає навколишній світ. Ось він сидить у затінку
дерев, заглибившись у роботу, а ось уже біля грайливого струмочка вдивляється
у бездонні глибини очей красуні. Іранський дослідник, знавець життя і творчості
поета Рахман Дашнакі писав: «Омар Хайям
був Людиною. Не потрібно робити з нього ні п'яницю, ні ловеласа у стилі
французьких романів. Він був таким же, як усі ми: часом мерзнув і голодував,
часом жив прекрасно, багато думав і багато працював. Але разом з тим встигав і
любити. Кого? Я б сказав так: людину взагалі...»
      5 учень.  У 1092 році померли Малік-шах і його
головний візир. Ісфаханську обсерваторію закрили. Омар Хайям зробив спробу
зацікавити спадкоємця шаха астрономічними заняттями і склав мовою фарсі цікаву
книгу «Наорузнаме» («Книга про свято весняного рівнодення ноуруз»). Але
даремно: можновладців астрономія не цікавила. Останні роки свого життя Омар
Хайям провів у Нішапурі, читаючи книги і розмірковуючи про сенс буття. В день
смерті, відклавши книгу, Омар Хайям написав заповіт. Потім помолився і після
цього не пив і не їв. Коли закінчив останню вечірню молитву, він вклонився до
землі і сказав: «О, Боже мій, ти знаєш, що я спізнав шлях до тебе». І помер.
Але його слава не померкла. Вдячні земляки побудували йому Мавзолей. Його
чотиривірші (рубаї) обійшли весь світ. До сьогоднішнього дня ними зачитується
вся Європа, черпаючи в них мудрість, істинний гуманізм, уміння дорожити життям
і насолоджуватись ним.
ІІІ. Узагальнення знань учнів про лінійні та квадратні рівняння
1.      Повідомлення вчителя про математичні
відкриття Омара Хайяма
Учитель. Як бачимо, Омар Хайям — надзвичайно обдарований
учений, який багато в чому випередив свій час на кілька століть: створив календар,
що на 7 сек. точніший за діючий григоріанський, користувався популярністю
астролога при дворі Малик-шаха, володів даром ясновидіння.
Я хочу звернути Вашу увагу саме на
математичну творчість Омара Хайяма. Математичні твори Омара Хайяма (їх збереглося
до наших днів два) містили теоретичні висновки надзвичайної ваги. Вперше в
історії математики Хайям дав повну класифікацію всіх видів рівнянь — лінійних,
квадратних і кубічних. Саме йому належить заслуга першої постановки питання
про зв'язок алгебри з геометрією. Хайям обґрунтував теорію геометричного
розв'язання алгебраїчних рівнянь, що підводило математичну науку до ідеї
змінної. Ще одна математична праця, «Труднощі арифметики», присвячена методу
добування коренів будь-якого ступеню з цілих чисел; в основі цього методу
лежала формула, що згодом одержала назву бінома Ньютона. Дещо з математичної
спадщини Омара Хайяма ми можемо пригадати спільними зусиллями, а саме —
розв'язуванням лінійних і квадратних рівнянь.
2.     
Запитання до класу. Технологія «Мозковий штурм»
-         
Який вигляд мають лінійні рівняння? ( ах + b = 0)
-         
Скільки коренів може мати
лінійне рівняння? (один, безліч або жодного)
-         
Від чого залежить кількість коренів лінійного рівняння?
(від а і b )
-         
Який загальний вигляд квадратного рівняння? (ах2 + bх+ с = 0, а ≠ 0)
-         
 Від чого залежить кількість коренів 
квадратного рівняння? (від знаку  
      дискримінанту).
-    Як саме? (D >0 – 2 корені; D = 0 – 1 корінь; D < 0 – коренів не має).
-    Як називаються квадратні рівняння, у яких
коефіцієнти «b» або «с»  дорівнюють 
      нулю? (
неповні).
-         
Яке квадратне рівняння називається зведеним? (Якщо а = 1, то х2 + рх + q = 0 — зведене)
-         
Як можна знаходити цілі розв’язки квадратного рівняння з
цілими коефіцієнтами? 
             (усно,
за теоремою Вієта:      х
 
 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
              
 
 
    
 
   +х
 
   = - р;  х
 
  ∙ х
 
   = q)
3.     
Формування вмінь та навичок розв’язувати  квадратні рівняння та рівняння, що зводяться
до квадратних
    Учитель
математики пропонує  усно з коментуванням
виконати наступні завдання:
Ø  Розв’язати
лінійне рівняння та вказати кількість його коренів:
1)     
5 х + 4 = 0;             (х = -0,8 , один корінь)
2)      7 х = 0;                   (х = 0, один корінь)
3)      0 х = 5;                  (рівняння коренів не має
, жодного кореня)
4)     
0 х = 0;                  ( х – будь-яке число , безліч коренів)
Ø  Розв’язати
неповні квадратні рівняння:
1)     
х2
= 0,36 ;                     ( х = ± 0,6)
2)      5х2 = 0;                
   ( х = 0 )
3)     
1+4у2
= 0;               (Ø)
4)     
- х2
+ 3=0;               (х = ±
 
  )
5)     
4х2-4
= 0;                (х
= ± 1 )
6)     
х2
+ 10х = 0;        (
х = 0, х = -10 )
Ø  Не розв’язуючи квадратного рівняння,
вказати суму і добуток коренів:
1)     
х2 – 7х – 30 = 0          (
7 і  – 30)
2)     
х2 – 8х = 0                  ( 8 і 0)
3)     
3х2 – 6х +12 = 0         (
2 і 4 )         
Ø  У кожному заданому квадратному
рівнянні вказати знаки його коренів:
1)     
2х2 – 16х – 18 = 0      (Додатні корені)
2)     
х2 + 11х +30 = 0        (Від’ємні
корені)
3)     
х2 – 9 = 0            (Різних знаків - коренями є протилежні
числа)
Ø  Підібрати корені заданих рівнянь за
допомогою теореми Вієта:
1)     
х2 – 15х + 50 = 0          ( х =
5, х =10)
2)     
х2 – 8х  - 9 = 0              (х = -1, х = 9)
Учитель.  Далі
попрацюємо  письмово у ваших зошитах .
Ø  Розв'язування
рівнян
 
  
 
  
 
  
 
  ь,
що зводяться до квадратних:
1)     
(2 х-3) ² = 8х;
2)     
(х+2) ² - (х+2) – 6 = 0;
3)     
(х² + 8х)(х2 + 8х-6) = 280.
(вчитель
вибірково перевіряє виконання завдань. 
У класі працюють
учні – консультанти)
Як бачимо, інколи квадратні рівняння «маскуються» і
треба їх розпізнавати. Такі рівняння називаються рівняннями, що зводяться до
квадратних і розв'язуються за допомогою відомих нам формул, які дослідив Омар Хайям ще в XI столітті.
Можливо, якби всі його твори дійшли до нас, ученим не довелося б відкривати
багато речей заново.
4.     
Застосування набутих знань про квадратні рівняння до
розв’язування рівнянь з параметром
А тепер перейдемо до рівнянь з параметром.
Пригадаємо, що рівняння з параметром – це рівняння, до запису якого, крім
змінної та числових коефіцієнтів входять також буквені коефіцієнти – параметри.
Ø  При яких
значеннях параметра m рівняння має два рівних корені:
1)      m х²+8х+1=0;             ( m=16 )
2)      х²+4х+m=0;                ( m=4
)
3)      mх²+20х+m=0;          
( m=
±10 )
(робота учнів
біля дошки)
ІV. Підсумок уроку
Учитель.  Наш урок
підійшов до кінця. Давайте зробимо підсумок нашої роботи. Отже, на уроці ми:
Учні: 
1)      повторили
відомості про лінійні та квадратні рівняння;
2)     
закріпили знання про теорему Вієта розв’язуванням зведених    квадратних рівнянь;
3)     
ознайомились із
літературною та математичною спадщиною Омара Хайяма;
4)     
переконались, що твори О.
Хайяма актуальні і сьогодні, бо вміщують в собі загальнолюдську мудрість і
вічне почуття любові, добра, вірності.
 V. Домашнє завдання 
                        з математики:
§  (І рівень) скласти квадратні рівняння
за його коренями:
                                х1 =
- 5,   х2 = 3;  
                                х1 =
- 
 
  , х2 =
 
  .    
§   (ІІ рівень) розв’язати рівняння, що зводяться
до квадратних:
                 (х-3)² - 6(х-3) + 8 = 0;
                 (2х+1)² = 3х + 4.
§  (ІІІ рівень) при яких значеннях
параметра m рівняння має один корінь:
                 5х² - 2х +m = 0;
                mх² + (m+1)х + 1 = 0.
      
із зарубіжної літератури:
§  повторити
рубаї.
Оцінки з коментарями активним учасникам уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар